ESPELKAMP

Nagykőrös-Espelkamp

1989 őszén Ahrens úr, espelkampi önkormányzati képviselő járt a Nagykőrösi Református anyaszentegyháznál, dr. Fodor Ferenc Nagytiszteletű Úrnál, ahol rátalált az anyakönyvekben rögzített 19 német katona nevére és adataira, valamint a 4 ismeretlen katonára.
A Nagykőrösi Református temetőben nyugvó katonák sírjait meg is tekintette. Dr. Fodor Ferenc Nagytiszteletű Úr bemutatta őt Huszár Kálmán úrnak, a város akkori vezetőjének. Huszár Kálmán hívta meg Nagykőrösre Heinz Hennemann polgármester és dr. Horst Eller városigazgató urakat, akik a meghívást elfogadták és 1990 tavaszán Nagykőrösre látogattak. A vendégek fogadása a városházán történt, ahol megjelent dr. Kulin Sándor az első szabad választásokon megválasztott országgyűlési képviselő és Pintérné dr. Torma Mária a Városi Tanács VB. titkára. Az espelkampiakat a testvérvárosi kapcsolatok kialakításánál motiválta az 1989-es határnyitás is. A Testvérvárosi Együttműködés Okmányának aláírása Espelkampban történt 1991. május 29-én.
1991. őszén nagy létszámú városi küldöttség látogatott Espelkampba. A delegációt Kiss János polgármester úr vezette. Espelkamp egyik éttermében, a sokak által jól ismert Sudetenland-ban, a Cifra Csárda személyzete szolgáltatta a menüt, és a cigányzenekara a talpalávalót. A küldöttség a később kiépülő kapcsolatok reményében több üzemet is meglátogatott. A nagykőrösi üzemek a termékeikkel mutatkoztak be az espelkampiaknak.
1993 májusában a Gazdasági Kamara szervezésében utazott egy főleg nagykőrösi vállalkozókból álló küldöttség az espelkampi egyesület meghívására a német testvérvárosba.
1993-tól minden évben utazott delegáció az espelkampi City Fest-re, és érkezett csoport a nagykőrösi Vállalkozói Kiállításra.
1998 májusában a hagyományos espelkampi Autókiállításon, a Nagykőrösi Vállalkozók Egyesülete magyar napokat rendezett. A nagykőrösi sátorban, a 18 tagú csapat főzött marhapörköltet és babgulyást. Az érdeklődőket pálinkával és magyar borral is kínálták.
1999-ben ünnepelte Espelkamp város, fennállásának 50. évfordulóját. Erre az alkalomra érkezett ki a nagykőrösi futók csapata. Ők Nagykőröstől Espelkampig futottak megállás nélkül, és a városi ünnepségre érkeztek a német városba. A csoport vezetője Búz Ambrus volt. Ezen az ünnepi eseményen a nagykőrösi zeneiskola mazsorett csoportja is fellépett.
A zeneiskola jó kapcsolatot épített ki az espelkampi zeneiskolával. Több közös programjuk volt, csereutakat szerveztek az ifjú zenészek részére. A kezdetektől fogva kiváló a kapcsolat a két város tűzoltósága között. Az első időben Hans-Jürgen Mech volt a parancsnok, az ő kezdeményezésére kapott városunk egy tűzoltó autót Esplkampból. Az őt követő Karl-Heinz Greve is folytatta elődje példáját. A baráti kapcsolatok tovább építését egy autó ajándékozásával koronázta meg. Jelenleg már ő is nyugdíjba vonult.
A kapcsolatok egyik mozgató rugója Dombi György. Ő sok apró ajándék és adomány mellett egy betegszállító autót hozott a kórháznak.
1998-ban Nagykőrös díszpolgárává választották Heinz Hennemann-t Espelkamp polgármesterét. 
Az addigi munkájuk elismeréséül 2000-ben Hans-Jürgen Mech és Dombi György lett városunk díszpolgára.
Az utóbbi 4 évben Jürgen Heidebrecht úr lett aktív mozgató rugója a két város kapcsolatrendszerének. Az alapítványon keresztül több civil csoportot sikerült egymással összehozni. Családokat vontunk be a programokba, vendéglátásba.